Niezależnie, czy robisz stronę internetową samodzielnie, czy zlecasz komuś jej wykonanie, przydadzą ci się podstawowe informacje na jej temat. We wpisie Marketing jak magnes pisałam o tym, że najważniejsza jest treść. Ale odbiorca musi mieć możliwość zapoznania się z tą treścią. Najlepsza treść nie pomoże, jeśli strona będzie się wyświetlać jako niebezpieczna, jeśli będzie się powoli otwierać lub nie będzie czytelna na smartfonie. Jaka jest więc dobra strona internetowa pod względem technicznym? Bezpieczna, szybka i responsywna.
Bezpieczeństwo
Dobra strona internetowa jest zbudowana i zainstalowana w bezpieczny sposób, z wykorzystaniem elementów pochodzących z zaufanych źródeł i stale aktualizowana. Aktualizacja strony nie oznacza dodawania kolejnych treści (to jest rozwój strony), lecz aktualizację elementów technicznych – motywów i wtyczek oraz samego sytemu zarządzania treścią (CMS), żeby strona nie była narażona na ataki wirusów. Preferuję strony stworzone w systemie WordPress (wordpress.org) z własną domeną i hostingiem. Dobry hosting, po pierwsze, robi często kopię zapasową strony, którą możesz przywrócić, gdy aktualizacja się nie powiedzie, lub jakieś wtyczki zaczną się ze sobą „gryźć”. Po drugie, zawiadamia Cię (mailowo) o tym, że są jakieś nowe aktualizacje do zainstalowania.
Nigdy nie obsługuj strony z poziomu administratora na ogólnodostępnych komputerach, z darmowego wi-fi, z darmowego hotspota. Tylko na urządzeniach, których bezpieczeństwa jesteś pewny, i za pośrednictwem pewnego łącza internetowego.
Dobra strona to również strona z certyfikatem bezpieczeństwa, o którego zainstalowaniu świadczy litera „s”: jeśli początek adresu to https (a nie http), to oznacza, że strona ma certyfikat bezpieczeństwa. Na pasku adresu o zainstalowanym certyfikacie bezpieczeństwa świadczy również kłódka bez żadnych znaków ostrzegawczych. Czy wiesz o tym, że niektóre programy zabezpieczające przy próbie otwarcia strony bez certyfikatu bezpieczeństwa wyświetlają komunikat, że strona jest potencjalnie niebezpieczna i 90% użytkowników rezygnuje z jej otwarcia? Czy wiesz o tym, że pobierając za pośrednictwem strony jakiekolwiek płatności, musisz mieć certyfikat bezpieczeństwa?
Strona musi być również bezpieczna dla ciebie, czyli musi spełniać obowiązujące cię wymogi prawne. Trzeba zamieścić informację, że strona korzysta z „ciasteczek”. Jeśli podlegasz prawu Unii Europejskiej, to obowiązuje cię RODO. Nawet gdy strona jest tylko twoim prywatnym blogiem. Musisz umieścić na stronie dane (imię, nazwisko, adres, adres mailowy) administratora danych osobowych, czyli swoje. Zamieszczane na stronie treści (teksty, zdjęcia, filmy, grafiki) nie mogą naruszać prawa autorskiego i prawa ochrony wizerunku.
Szybkość
Masz najwyżej 2 sekundy. Tyle jest w stanie poczekać przeciętny użytkownik, klikający w link do twojej strony, żeby na stronie zaczęło się coś dziać. Maksymalnie 5 sekund, żeby strona otworzyła się w całości. Również przy wolnych łączach i na wolniejszym sprzęcie, więc musisz to brać pod uwagę i sprawdzać szybkość otwierania się strony w różnych warunkach.
Co najbardziej spowalnia otwieranie się strony? Dużo ważące filmy i zdjęcia oraz mapy internetowe, bo te elementy najdłużej się ładują. Unikaj filmów i map na stronie głównej. Na pozostałych stronach niech ten film czy ta mapa nigdy nie będzie na samej górze strony. Najpierw zamieść tekst, a dopiero potem mapę czy film, żeby zdążyły się załadować, zanim użytkownik przewinie do nich stronę.
Zdjęcia na stronę wgrywaj w takiej wielkości, w jakiej mają się wyświetlać, przygotuj je wcześniej na dysku, zmniejszając je i „odchudzając” (są do tego specjalne programy, również darmowe). Często widzę na stronach zdjęcia wielkości takiej, że nadawałyby się na plakat na bilbordzie – po co? Czy naprawdę sądzisz, że ktoś będzie je otwierał na monitorze na całą ścianę?
Nie używaj slidera na stronie głównej. A jeśli już koniecznie musisz (wiem, że niektórzy „muszą”), to z 2, najwyżej z 3 zdjęć. Slider bardzo spowalnia ładowanie się strony oraz utrudnia jej czytelność. Jego efekt jest znacznie mniejszy niż pojedynczego zdjęcia. Większość odbiorców nie klika w slajdy ani nie czeka na następne, tylko przewija stronę. Umieszczanie kluczowych treści na zdjęciach slidera mija się więc z celem.
Responsywność
Dobra strona internetowa musi być responsywna, czyli dostosowana do ekranów różnej wielkości – monitora komputera, tabletu i smartfona. Brak responsywności oznacza, że strona jest nieczytelna lub czytelna tylko na niektórych urządzeniach. Za responsywność strony odpowiada motyw. Nie będę pisać, jaki konkretnie motyw jest najlepszy, bo rankingi stale się zmieniają, bieżące łatwo znajdziesz. Musisz zwrócić uwagę na to, żeby motyw był często aktualizowany. Ja preferuję motywy darmowe z płatną wersją premium. I to płatną nie jednorazowo, tylko cyklicznie, bo wtedy jest większa szansa na częstą aktualizację.
Jest bardzo dużo motywów, które nie były aktualizowane od kilku lat, więc nawet jeśli kiedyś były responsywne, to już dawno nie są. A coraz więcej użytkowników przegląda Internet na smartfonie, np. jadąc tramwajem czy pociągiem. Jeśli otwieram stronę i widzę tylko jej kawałek albo poszczególne elementy zbijają się w jedno, to już na nią nie wracam. Właściciel stracił w ten sposób szansę na zainteresowanie mnie treścią swojej strony. Motywy, które nie były od dawna aktualizowane, nie są kompatybilne z najnowszą wersją WordPressa. Używając ich ryzykujesz, że po kliknięciu w link użytkownik zobaczy zamiast strony biały ekran.
Podobnie jest z menu. Bardzo rozbudowane menu strony na całą szerokość ekranu jest kompletnie nieczytelne. A już zachodzenie na siebie elementów, np. widżety mediów społecznościowych czy wyszukiwarki wchodzące na tytuły podstron, to kompletna porażka. Nie ma też żadnego sensu robienie w menu zakładki Strona główna. Zajmuje ona dużo miejsca, a wejść na stronę główną można zawsze przez kliknięcie w logo, które i tak jest na stronie. Jeśli koniecznie musisz mieć bardzo rozbudowane menu, to zastanów się nad menu rozwijanym, dwustopniowym. Albo najlepiej wybierz motyw z menu bocznym, wtedy nie ogranicza cię szerokość ekranu. Tak samo zakładki wielowyrazowe znacznie lepiej wyglądają w menu bocznym. Część zakładek wielowyrazowych można zresztą uprościć (np. zamiast „Napisz do mnie” dać „Kontakt” itp.).
Mam nadzieję, że tych kilka uwag pozwoli ci spojrzeć krytycznie na swoją stronę pod kątem technicznym i zrozumieć, jaka powinna być dobra strona internetowa.